Правові основи боротьби з корупцією в бізнесі

Тип: На вибір ВУЗу

Кафедра: обліку, аналізу і контролю

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
64Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
632доцент Шевців Л. Ю.УФО-31с

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
616УФО-31сдоцент Шевців Л. Ю.

Опис курсу

Предмет навчальної дисципліни

Предметом навчальної дисципліни «Правові основи боротьби з корупцією в бізнесі» є суспільні відносини, що виникають під час правової протидії правопорушенням і корупції в бізнесі.

 

Мета навчальної  дисципліни

Мета навчальної дисципліни: Формування знань з теорії і практики боротьби з корупцією в бізнесі, застосування правових норм, що передбачають санкції за правопорушення і злочини у бізнесі, оцінка сучасних правових механізмів відповідальності за корупційні дії.

Основні завдання

  • формування знань, умінь та навиків щодо кваліфікації передбачених кримінальним законодавством корупційних злочинів у сфері бізнесової діяльності.
  • навчити застосовувати теоретичні положення на практиці, дослідити шкідливі наслідки корупційних дій, відновлення порушених прав та відшкодування збитків, завданих в результаті їх скоєння;
  • дати чітке уявлення про роль засобів і заходів протидії, розкриття, розслідування, попередження окремих видів корупційних злочинів у сфері бізнесу.

                           

Місце в структурно-логічній схемі підготовки бакалаврів

Навчальна дисципліна «Правові основи боротьби з корупцією в бізнесі» є вибірковою компонентою підготовки бакалаврів з обліку і оподаткування. Вона базується на знаннях, сформованих під час вивчення таких дисциплін, як «Економічний аналіз», «Стандартизація обліку і звітності», «Статистика», та формує базу знань для вивчення таких дисциплін, як «Основи форензіку», «Звітність підприємств», «Основи податкового контролю», «Облік і звітність в оподаткуванні».                

Вимоги до компетентностей, знань та умінь

В результаті вивчення дисципліни у студента формуються такі компетентності:

загальні:

  • ЗК02. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
  • ЗК08. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
  • ЗК09. Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
  • ЗК12. Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.
  • ЗК13. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.

        спеціальні:

  • СК01. Здатність досліджувати тенденції розвитку економіки за допомогою інструментарію макро- та мікроекономічного аналізу, робити узагальнення стосовно оцінки прояву окремих явищ, які властиві сучасним процесам в економіці.
  • СК04. Застосовувати знання права та податкового законодавства в практичній діяльності суб’єктів господарювання.
  • СК11. Демонструвати розуміння вимог щодо професійної діяльності, зумовлених необхідністюзабезпечення сталого розвитку України, її зміцнення як демократичної, соціальної, правової держави.

Вивчення навчальної дисципліни «Правові основи боротьби з корупцією в бізнесі» передбачає досягнення такого кваліфікаційного рівня підготовки фахівця, за якого він повинен:

а) знати:

  • положення чинного законодавства та інших нормативно-правових актів України, що регулюють боротьбу з корупцією;
  • законодавчо–правове забезпечення, що регламентує фінансово-правову відповідальність за корупційні злочини;
  • законодавчо-криміналістичну характеристику видів корупційних дій;
  • способи боротьби з корупцією в бізнесі;
  • основні положення протидії фінансовим правопорушенням.

б) уміти:

  • правильно тлумачити і застосовувати норми чинного законодавства щодо корупційних злочинів в бізнесі;
  • класифікувати корупційні злочини в бізнесі, визначати суть у відповідній сфері;
  • здійснювати аналітичну роботу, розвивати своє юридичне мислення;
  • працювати з документами;
  • виявляти та визначати способи протидії корупції у сфері фінансово-господарської діяльності;
  • визначати, юридично обґрунтовувати і відстоювати свою позицію;
  • самостійно поповнювати і поглиблювати свої знання.

                            Програмні результати навчання

  • ПР01. Знати та розуміти економічні категорії, закони, причинно-наслідкові та функціональні зв’язки, які існують між процесами та явищами на різних рівнях економічних систем.
  • ПР15. Володіти загальнонауковими та спеціальними методами дослідження соціально-економічних явищ і господарських процесів на підприємстві.
  • ПР17. Вміти працювати як самостійно, так і в команді, проявляти лідерські якості та відповідальність у роботі, дотримуватися етичних принципів, поважати індивідуальне та культурне різноманіття.
  • ПР21. Розуміти вимоги до діяльності за спеціальністю, зумовлені необхідністю забезпечення сталого розвитку України, її зміцнення як демократичної, соціальної, правової держави.

 

Зміст навчальної дисципліни за темами

Тема 1. Поняття, причини та наслідки корупційних злочинів в бізнесі.
Тема 2. Правове забезпечення корупційних правопорушень.
Тема 3. Органи протидії і суб’єкти  відповідальності за корупційні правопорушення.
Тема 4. Форми і заходи боротьби і протидії корупції
Тема 5. Державний захист осіб-інформаторів
Тема 6. Відповідальність за корупційні правопорушення
Тема 7. Антикорупційна політика в Україні
Тема 8. Досвід зарубіжних країн у боротьбі з корупцією

 

 

Рекомендована література

  1. Конституція України // Закони України. – Т. 10. – К.: Основи, 1998. – С. 5–41.
  2. Закон України «Про доступ до публічної інформації» вiд 31.01.2011  № 2939-VI URL:http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi.
  3. Закон України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014./https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#Text
  4. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення» від 07.04.2011 № 3207-VI.http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3207-17
  5. Романюк Б. В. Законодавство України та зарубіжних країн щодо протидії корупції. Міжнародний досвід боротьби з корупцією:монографія / Б. В. Романюк, О. Ю. Бусол; Рада нац. безпеки і оборони України, Міжвідом. наук.-дослід. центр пробл. боротьби з організованою злочинністю. К. : ТОВ «Поліграф-Сервіс», 2010. 627с.
  6. Бусол О. Ю. Протидія корупційній злочинності в Україні у сучасний період: монографія / О. Ю. Бусол ; Нац. акад. наук України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького.Київ: Ін Юре, 562с.
  7. Базалук О. О. Корупція в Україні: ментальність правителів і доля народу. Геофілософія України. Київ: МФКО, 2016. 253 с.
  8. Банчук О. Запобігання і протидія корупції в органах місцевого самоврядування: практ. посіб. Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. К.: ТОВ «СОФІЯ – А», 2012. – 88 с.
  9. Баришніков В.М. Запобігання та протидія корупції у підрозділах державної служби зайнятості : навч.-метод. посіб. /В.Н. Баришніков. К. :ІПК ДСЗУ, 2010. – 124 с.
  10. Баришніков В.М. Запобігання та протидія проявам корупції на державній службі та службі в органах місцевого самоврядування : навчально-методична розробка.К. : ІПК ДСЗУ, 2011. 100 с. URL:http://profdov.org/files/ peredmova/rozrobka.pdf
  11. Мандибура В. О. Корупція: інституційна сутність та механізми подолання: монографія. Київ : Парламент. вид-во, 2017. 487 с.
  12. Фомін М.В. Корупція і тіньова економіка: політекономічний аспект: монографія / М. В. Фомін, В. В. Приходько, М. Г. Каптуренко, В. В. Кузьменко, І. Г. Мішина; ред.: М. В. Фомін; Донец. нац. ун-т 26 економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк : ДонНУЕТ, 2012. – 332 с.
  13. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 р. № 65 «Про затвердження Правил етичної поведінки державних службовців»
  14. Кримінальний Процесуальний кодекс України від 13.04.2012р.№4651-VI. // Офіційний вісник України. 2012. № 37. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text
  15. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. Відомості Верховної Ради України. – 1984. – № 51. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text
  16. Закон України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 р. Офіційний вісник України. –- 2011. – № 27. – С. 20. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3166-17#Text

Інтернет ресурси:

http://www.nbuv.gov.ua/НаціональнабібліотекаУкраїниім. В.І.Вернадського

http://www.nbuv.gov.ua/portal/libukr.htmlБібліотеки та науково-інформаційніцентриУкраїни.

http://www.lsl.lviv.ua/index.php/uk/golovna2Львівська бібліотекаУкраїниім. В. Стефаника.

http://uk.wikipedia.org– вільнаенциклопедія.

www.minfin.gov.uaМіністерствафінансівУкраїни.

http://web/worldbank/orgСвітового банку

Навчальна програма

Завантажити навчальну програму

Силабус:

Завантажити силабус