Облік і звітність за міжнародними стандартами

Тип: Нормативний

Кафедра: обліку, аналізу і контролю

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
104Іспит

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
1032доцент Гончарук С. М.УФОМ-51с

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
1016УФОМ-51сдоцент Гончарук С. М.

Опис курсу

Предмет навчальної дисципліни

Формування у студентів базових теоретичних знань та практичних навичок з організації і методики ведення обліку та складання звітності за міжнародними стандартами.

 

Мета навчальної дисципліни

Навчити студентів правильно застосовувати теоретичні знання  та практичних навички побудови системи обліку, організації та ведення на підприємствах обліку активів, капіталу, зобов’язань та складання фінансової звітності за міжнародними стандартами, а також аналізу представленої інформації з наданням рекомендацій щодо подальшого управління підприємством.

Основні завдання

Засвоєння теоретичних вивчення вимог міжнародних стандартів обліку та фінансової звітності; систематизація набутих знань щодо формування системи обліку на підприємстві; забезпечення засвоєння методичних підходів та практичних прийомів щодо складання фінансової звітності за міжнародними стандартами; формування вмінь інтерпретувати й використовувати інформацію звітності для прийняття управлінських рішень; вивчення організації ведення обліку за міжнародними стандартами; опанування методикою трансформації фінансової звітності, складеної за національними стандартами, у звітність за міжнародними стандартами.

 

Місце навчальної дисципліни в структурно-логічній схемі підготовки магістрів

Навчальна дисципліна «Облік і звітність за міжнародними стандартами» є обов’язковою компонентою підготовки магістрів з обліку і оподаткування. Вона базується на знаннях, сформованих на вивченні таких дисциплін, як «Професійна етика та стандарти в обліку і аудиті», «Методологія наукових досліджень в обліку, аудиті та оподаткуванні», «Організація обліку та оптимізація оподаткування», «Облік в управлінні суб’єктами економіки», «Стратегічний управлінський облік та аналіз» та формує базу знань таких дисциплін як «Організація і методика фінансових розслідувань», «Звітність підприємств за вимогами ЄС» .

Вимоги до компетентностнй, знань і умінь

В результаті вивчення навчальної дисципліни у студента мають бути сформовані такі компетентності:

загальні:

  • ЗК01. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
  • ЗК02. Здатність спілкуватися іноземною мовою.
  • ЗК04. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.
  • ЗК06. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
  • ЗК07. Здатність працювати в міжнародному контексті.
  • ЗК09. Цінування та повага різноманітності ти мультикультурності.
  • ЗК10. Здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів).

спеціальні:

  • СК01. Здатність формувати та використовувати облікову інформацію для прийняття ефективних управлінських рішень на всіх рівнях управління підприємством в цілях підвищення ефективності, результативності та соціальної відповідальності бізнесу.
  • СК02. Здатність організовувати обліковий процес та регламентувати діяльність його виконавців у відповідності з вимогами менеджменту підприємства.
  • СК04. Здатність формувати фінансову звітність за міжнародними стандартами, коректно інтерпретувати, оприлюднювати й використовувати відповідну інформацію  для прийняття ефективних управлінських рішень.
  • СК07. Здатність формулювати завдання, удосконалювати методики та впроваджувати сучасні методи фінансового та управлінського обліку, аналізу, аудиту і оподаткування у відповідності зі стратегічними цілями підприємства.
  • СК09. Здатність здійснювати діяльність з консультування власників, менеджменту підприємства та інших користувачів інформації у сфері обліку, аналізу, контролю, оподаткування.
  • СК10. Здатність проводити наукові дослідження з метою вирішення актуальних завдань теорії, методики, організації та практики обліку, аудиту, аналізу, контролю, оподаткування.

Вивчення навчальної дисципліни «Аналіз за видами економічної діяльності» передбачає досягнення такого кваліфікаційного рівня підготовки фахівця, за якого він повинен:

а) знати:

  • мету та шляхи гармонізації обліку та фінансової звітності;
  • структуру і зміст міжнародних стандартів обліку та фінансової звітності;
  • завдання та необхідність застосування міжнародних стандартів обліку та фінансової звітності;
  • відмінності порядку ведення обліку та складання фінансової звітності за міжнародними та національними стандартами;
  • сутність методологічних засад і методів обліку активів. зобов’язань, власного капіталу, передбачених Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку;
  • методику заповнення фінансової звітності у відповідності до вимог міжнародних стандартів;
  • порядок представлення фінансової звітності за міжнародними стандартами

б) уміти:

  • застосовувати стандарти обліку та фінансової звітності;
  • заповнювати форми звітності, які застосовуються у міжнародній практиці: звіт про фінансовий стан на кінець періоду, звіт про сукупні доходи за період; звіт про зміни у власному капіталі за період;  звіт про рух грошових коштів за період; примітки, що містять стислий виклад суттєвих облікових політик та інші пояснення; додатковий звіт про фінансовий стан на початок порівняльного періоду;
  • використовувати облікову інформацію для прийняття управлінських рішень;
  • застосовувати передовий досвід організації обліку за міжнародними стандартами у вітчизняній обліковій практиці.

 

Програмні результати навчання

  • ПР02. Знати теорію, методику і практику формування облікової інформації за стадіями облікового процесу і контролю для сучасних і потенційних потреб управління суб’єктами господарювання з урахуванням професійного судження.

  • ПР03. Вільно спілкуватися іноземною мовою усно і письмово при обговоренні результатів досліджень та інновацій.

  • ПР06. Визначати інформаційні потреби користувачів облікової інформації в управлінні підприємством, надавати консультації управлінському персоналу суб’єкта господарювання щодо облікової інформації.

  • ПР09. Формувати фінансову звітність за національними та міжнародними стандартами для суб’єктів господарювання на корпоративному рівні, оприлюднювати і використовувати відповідну інформацію для  прийняття управлінських рішень.

  • ПР15. Застосовувати наукові методи досліджень у сфері обліку, аудиту, аналізу, контролю та оподаткування та імплементувати їх у професійну діяльність та господарську практику.

 

РОЗДІЛ 3.  ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Номер теми

Назва теми

Тема 1 Значення Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, порядок їх розробки та впровадження
Тема 2 Облікова політика: мета, завдання, форма представлення за МСФЗ
Тема 3 Облік довгострокових активів
Тема 4 Облік грошових коштів та їх еквівалентів
Тема 5 Облік запасів
Тема 6 Облік власного капіталу та зобов’язань
Тема 7 Зобов’язання та виплати працівникам
Тема 8 Сутність та вимоги до складання фінансової звітності
Тема 9 Фінансова звітність за міжнародними стандартами та її характеристика

 

Рекомендована література

  1. Конституція України : офіц. текст. Київ : КМ, 2013. 96 с.
  2. Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI. Відомості Верховної Ради України. 2011, № 13-14, № 15-16, № 17, Ст.112.
  3. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : Закон України від 16.07.1999 р. № 996-ХІVВідомості Верховної Ради України. 1999, № 40, Ст.365.
  4. Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» Закон України від 05.10.2017 р. № 2164-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2017, № 44, Ст.397.
  5. Міжнародні стандарти фінансової звітності (International Financial Reporting Standards) [Електронний ресурс]. − Режим доступу: http://buchuchet.uabs.sumdu.edu.ua/ua/component/zoo/item/mizhnarodni-standarty-finansovoi-zvitnosti-international-financial-reporting-standards.
  6. Міжнародні стандарти фінансової звітності. Концептуальна основа фінансової звітності [Електронний ресурс]. − Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/news/view/mizhnarodni-standarty-finansovoi-zvitnosti-versiia-perekladu-ukrainskoiu-movoiu—rik?category=bjudzhet.
  7. Верига Ю. А. Облік у зарубіжних країнах : навч. посіб. – К. : Центр навч. літератури, 2012. 216 с.
  8. Войнаренко М. П., Пономарьова Н. А., Замазій О. В. Міжнародні стандарти фінансової звітності та аудиту: навч. посіб.Київ : Центр учбової літератури, 2010. 488 с.
  9. Гейєр Е. С., Наумчук О.А.Міжнародні стандарти фінансової звітності : навч. посіб. /Донецьк : ДонНУЕТ, 2012. 283 с.
  10. Гончарук С.М., Лобода Н.О., Приймак С.В., Романів Є.М., Шот А.П. Гармонізація обліку і аудиту в умовах євроінтеграції: монографія. Львів: Растр-7, 2024, 234.с.
  11. Голов С. Ф., Костюченко В.М., Кулага О.М. Трансформації фінансової звітності українських підприємств у звітністьза міжнародними стандартами фінансової звітності : методич. посіб. Вінниця : Консоль, 2013. 267 с.
  12. Жолнер І. В. Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами : навч. посіб. Київ : Центр учбової літератури, 2012. -368 с.
  13. Жук В. До проблем стратегії запровадження МСФЗ в Україні. Бухгалтерський облік і аудит.   № 10.  С. 16-22.
  14. Жураковська І.В. Облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами [Текст]: конспект лекцій для студентів спеціальності 8.03050901 «Облік і аудит» денної і заочної форм навчання. Луцьк : Луцький НТУ, 2015. 84 с.
  15. Колінько Н. І., Єзерська Т.Є. Відповідність фінансової звітності українських підприємств міжнародним стандартам. Науковий вісник НЛТУ України. 2012. С. 215-220.
  16. Лапішко М. Л. Нові вимоги МСФЗ до формування фінансової звітності. Вісник соціально-економічних досліджень. 2012. № 44. – С. 326-330.
  17. Лучко М. Р., Бенько І.Д. Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах : навч. посіб. Тернопіль : Екон. думка, 2016. 370 с.
  18. Нормативно-методичне забезпечення бухгалтерського обліку в умовах застосування міжнародних стандартів фінансової звітності / за заг. ред. Л. Г. Ловінської. Київ. : ДННУ «Акад. фін. управління», 2013. 294 с.
  19. Небильцова О., Кортикова Р. Стандарти GAAPUSA: кожен бухгалтер бажає знати.Бухгалтерія. 2006. № 35.С. 90-94.
  20. Пархоменко В. Фінансова звітність за міжнародними стандартами. Вісник фіскальної служби України. 16.03.2012. №11. Режим доступу: www.visnuk.com.ua
  21. Пономарьова Н.А. Міжнародні стандарти фінансової звітності та міжнародні стандарти аудиту : навч. посібник.Хмельницький : ХНУ, 2008. 211 с.
  22. Садовська І.Б., Левицька С.О., Бабіч І.І. Жураковська І.В. Трансформації фінансової звітності за міжнародними стандартами : навч. посіб. Луцьк : Редакційно-видавничий відділ Луцького НТУ, 2013. 412 с.
  23. Хомуляк Т. І. Міжнародні стандарти фінансової звітності: проблеми і перспективи застосування. Вісник Університету банківської справи Національного банку України. 2010. № 1. С. 212-216.
  24. Ціцька Н. Є. Етапи впровадження міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні. Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. 2014. Вип. 46. С. 182-185.
  25. Шара Є. Ю. Фінансовий облік : навч. посіб. Київ : Центр навч. літ., 2012. 408 с.
  26. Шипіна С. Б. Зарубіжний досвід розкриття інформації про фінансові результати у фінансовій звітності за МСФЗ. Науковий вісник Херсонського державного університету. Сер. : Економічні науки. 2016. Вип. 17(4). С. 147-150.

ІНТЕРНЕТ-САЙТИ

http://www.nbuv.gov.ua/–Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського

http:// www.library.univ.kiev.ua/ukr/res/resour.php3  – Бібліотеки та науково-інформаційні центри України.

http://www. library. lviv.ua/ – Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника.

http://uk.wikipedia.org – вільна енциклопедія.

http:// www.minfin.gov.ua  – сайт Міністерства фінансів України.

www.osvita/org.ua – сайт Міністерства освіти і науки України

http://web/worldbank/org– сайт Світового банку

Навчальна програма

Завантажити навчальну програму

Силабус:

Завантажити силабус