Цифрові технології в обліку і оподаткуванні
Тип: Нормативний
Кафедра: обліку, аналізу і контролю
Навчальний план
Семестр | Кредити | Звітність |
11 | 3 | Іспит |
Лекції
Семестр | К-сть годин | Лектор | Група(и) |
11 | 16 | Лобода Н. О. | УФОМ-62С |
Практичні
Семестр | К-сть годин | Група | Викладач(і) |
11 | 16 | УФОМ-62С | Лобода Н. О. |
Опис курсу
АНОТАЦІЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
ЦИФРОВІ ТЕХНОЛОГІЇ В ОБЛІКУ І ОПОДАТКУВАННІ
(назва навчальної дисципліни)
нормативна дисципліна
(нормативна/вибіркова)
цикл професійної та практичної підготовки
(цикл дисциплін за навчальним планом)
Предмет навчальної дисципліни
Предмет навчальної дисципліни: стан та тенденції впровадження та використання цифрових технологій та комп’ютерних програм для ведення обліку та оподаткування, складання та подання фінансової і податкової звітності на вітчизняних підприємствах, а також зарубіжний досвід організації обліку і оподаткування за допомогою спеціалізованих програмних комплексів.
Мета навчальної дисципліни
Мета навчальної дисципліни: здобуття фундаментальних теоретичних знань і формування практичних навиків порядку застосування цифрових технологій в обліку і оподаткуванні, а також можливостей використання спеціалізованих облікових систем і комп’ютерних програм для забезпечення обліку та оподаткування, складання і подання різних видів звітності підприємствами, установами та організаціями в Україні.
Основні завдання
У процесі вивчення дисципліни перед студентами поставлено такі завдання:
- вивчення практичних основ впровадження і використання цифрових технологій обліку;
- отримання теоретичних знань з використання спеціалізованих комп’ютерних програм в сфері обліку і оподаткування;
- освоєння процедур складання та відображення бухгалтерських документів у різних облікових комп’ютерних програмах;
- набуття практичних навичок ведення обліку та оподаткування з використанням сучасних цифрових технологій;
- набуття практичних навичок формування та подання фінансової і податкової звітності підприємствами, установами та організаціями за допомогою спеціалізованих облікових комп’ютерних програмах.
Місце навчальної дисципліни в структурно-логічній схемі підготовки бакалаврів/магістрів
Навчальна дисципліна “Цифрові технології в обліку і оподаткуванні” є нормативною дисципліною підготовки магістрів. Її вивчення органічно пов‘язане з такими дисциплінами, як “Бухгалтерський облік (загальна теорія)”, “Фінансовий облік”, “Облік і оподаткування за видами діяльності”, “Облік на малих підприємствах”, “Бухгалтерський облік в галузях економіки”, “Облік в державному секторі економіки”, “Організація обліку і оподаткування”, “Податкова система”, “Управлінський облік”, “Звітність підприємств”.
Вимоги до компетентностей, знань і умінь:
В результаті вивчення навчальної дисципліни у студента мають бути сформовані такі компетентності :
загальні:
ЗК01. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК03. Навички використання інформаційних та комунікаційних технологій.
ЗК05. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
ЗК06. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК11. Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
спеціальні:
СК01. Здатність формувати та використовувати облікову інформацію для прийняття ефективних управлінських рішень на всіх рівнях управління підприємством в цілях підвищення ефективності, результативності та соціальної відповідальності бізнесу.
СК02. Здатність організовувати обліковий процес та регламентувати діяльність його виконавців у відповідності з вимогами менеджменту підприємства.
СК03. Здатність застосовувати теоретичні, методичні і практичні підходи
щодо організації обліку, контролю, планування та оптимізації податкових розрахунків.
СК07. Здатність формулювати завдання, удосконалювати методики та впроваджувати сучасні методи фінансового та управлінського обліку, аналізу, аудиту і оподаткування у відповідності зі стратегічними цілями підприємства.
Вивчення навчальної дисципліни “Цифрові технології в обліку і оподаткуванні” передбачає досягнення такого кваліфікаційного рівня підготовки студента, за якого він повинен:
а) знати:
- економічні категорії, закони, причинно-наслідкові та функціональні зв’язки, які існують між процесами та явищами на різних рівнях економічних систем;
- основні поняття, принципи та етапи побудови інформаційних систем;
- законодавчі і нормативно-правові акти з питань обліку та звітності, а також ті, що регламентують функціонування облікової системи України в цілому;
- місце і значення обліково-аналітичної систем в інформаційному забезпеченні
- користувачів обліково-аналітичної інформації у вирішенні проблем підприємств;
- методику аналізу об’єкту для побудови інформаційної системи;
- особливості практики ведення обліку в умовах автоматизації;
- порядок оформлення операцій з документами за розділами обліку, технологію оброблення облікової інформації підприємствами в умовах використання інформаційних систем і технологій ;
- порядок організації і ведення обліку і оподаткування з використанням прикладних рішень і спеціалізованих комп’ютерних програм: IT-Enterprise, Парус-Підприємство, Акцент-бухгалтерія, Бест Звіт Плюс, М.Е.Док, BAS Бухгалтерія;
- вимоги до діяльності за спеціальністю, зумовлені необхідністю забезпечення сталого розвитку України, її зміцнення як демократичної, соціальної, правової держави;
б) уміти:
- застосовувати спеціалізовані комп’ютерні програми для вирішення задач обліку та оподаткування;
- розрізняти види цифрових технологій і принципи впровадження їх на підприємствах;
- орієнтуватися та користуватися спеціалізованими обліковими комп’ютерними програмами з метою організації облікової і податкової роботи на підприємстві;
- здійснювати облікові процедури із застосуванням спеціалізованих облікових комп’ютерних програм і цифрових технологій;
- встановлювати вимоги до інформаційної системи підприємства / установи;
- оформляти первинні, зведені документи, самостійно здійснювати їх бухгалтерську обробку, записи в облікові регістри синтетичного і аналітичного обліку підприємств ;
- володіти навиками відображення фактів господарської діяльності в системі рахунків бухгалтерського обліку та в звітності з використанням прикладних рішень і спеціалізованих комп’ютерних програм: IT-Enterprise, Парус-Підприємство, Акцент-бухгалтерія, Бест Звіт Плюс, М.Е.Док, BAS Бухгалтерія;
- визначати економічну ефективність впровадження комп’ютеризованих бухгалтерських програм на підприємстві;
- аналізувати розвиток систем, моделей і методів бухгалтерського обліку з метою обґрунтування доцільності їх запровадження у бюджетних установах;
- впроваджувати на підприємствах новітню методологію бухгалтерського обліку, звітності відповідно до вимог ринкової економіки;
- застосовувати етичні принципи під час виконання професійних обов’язків;
- виконувати професійні функції з урахуванням вимог соціальної відповідальності, трудової дисципліни, вміти планувати та управляти часом.
Програмні результати навчання
ПР01. Вміти розвивати та підвищувати свій загальнокультурний і професійний рівень, самостійно освоювати нові методи роботи та знання щодо комплексного бачення сучасних проблем економіки та управління.
ПР05. Володіти інноваційними технологіями, обґрунтовувати вибір та пояснювати застосування нової методики підготовки і надання облікової інформації для потреб управління суб’єктом господарювання.
ПР12. Обґрунтовувати інноваційні підходи до інформаційного забезпечення системи контролю використання ресурсного потенціалу суб’єктів господарювання та органів державного сектора з урахуванням стратегії розвитку бізнесу.
ПР14. Обґрунтовувати вибір і порядок застосування управлінських інформаційних технологій для обліку, аналізу, аудиту та оподаткування в системі прийняття управлінських рішень з метою їх оптимізації.
ПР18. Дотримуватися норм професійної та академічної етики, підтримувати врівноважені стосунки з членами колективу (команди), споживачами, контрагентами, контактними аудиторіями.
Зміст навчальної дисципліни за темами
Тема 1. | Загальні поняття цифрових технологій в обліку і оподаткуванні, необхідність їх впровадження і застосування |
Тема 2. | Основи роботи і функціональні можливості програми ІТ-Enterprise. Бухгалтерія |
Тема 3. | Основи роботи і функціональні можливості програми ПАРУС-Підприємство |
Тема 4. | Основи роботи і функціональні можливості програми Акцент-бухгалтерія |
Тема 5. | Основи роботи і функціональні можливості програми Бест Звіт Плюс |
Тема 6. | Основи роботи і функціональні можливості програми М.Е.Док |
Тема 7. | Основи роботи і функціональні можливості програми BAS Бухгалтерія |
Тема 8. | Цифрові технології в обліку і оподаткуванні бюджетних установ |
Рекомендована література
- Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу :https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17.
- Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996 – ХІV [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-14 .
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо удосконалення деяких положень» від 010. 2017 р. № 2164-VIII[Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/2164-19.
- Бенько М.М. Інформаційні системи і технології в бухгалтерському обліку: [монографія]. К. : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2010. 336 с.
- Долбнєва Д.В., Романів Є.М. Основи роботи і функціональні можливості системи IT-Enterprise з ведення обліку, звітності та оподаткування: [навчально-методичний посібник]. Л.: «Ліга-Прес», 2019. 149 с.
- Дубій О. Посібник користувача персонального комп’ютера : [4-те оновлене і доповнене видання]. Львів : БаК, 2007. 248 с.
- Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку і аудиту : [навч. посіб.]. К. : Знання-Прес, 2003. 349 с.
- Інструкція з експлуатації програмного комплексу «Бест Звіт Плюс» (Версія 8.94). К. : 2005. 232 с.
- Каталог проектних рішень групи компаній Парус. К. : 2008. 33 с.
- Клименко О.В. Інформаційні системи і технології в обліку : [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.]. К. : Центр учб. л-ри, 2008. 320 с.
- Компютерна програма М.Е.Док : [посібник користувача]. URL: https://www.slideshare.net/softcomgroup/medoc-81661894
- Конопля В. М. Програмний комплекс «Бест Звіт Плюс» (Версія 8.16.000) : керівництво з експлуатації / В. М. Конопля. К. : 2009. 24 с.
- Конфігурація BAS Бухгалтерія. Редакція 2.1. Посібник з ведення обліку. URL: https://its.1c.ua/db/basaccua.
- Лобода Н.О. ІТ-процесінг у національній обліковій практиці / Лобода Н.О., Чабанюк О.М., Шевчук Ю.І. // Науково-практичний журнал “Економічні студії”. – 2019. – Вип. 4 (26). – С. 97-100.
- Лобода Н. О. Системні трансформації бухгалтерського обліку: праксеологічний аспект / Н.О. Лобода, А.З. Петрович, І.І. Педченко // Науковий журнал “Молодий вчений”. – К., 2019. – № 12 (76). – С. 444-447.
- Лобода Н.О. РРО як спосіб організації первинних облікових даних: фіскальний аспект / Лобода Н.О., Чабанюк О.М., Сподарик Т.І. // Науковий журнал “БІЗНЕС ІНФОРМ”. – Харків, 2022. – № – С. 302-308.
- Лобода Н.О., Чабанюк О.М. Напрями впровадження електронного документообігу в умовах цифровізації економіки: Перспективи розвитку обліку, аналізу та аудиту в контексті євроінтеграції: X міжнародна науково-практична конференція (м. Львів, 20 травня 2022 р.). – Одеса: ОНЕУ, – С.91-92.
- Лобода Н.О., Бойко О.О. Професійна діджиталізація обліковця. Актуальні проблеми обліково-аналітичного забезпечення управління в умовах цифрової трансформації: міжнародна науково-практична конференція (м. Рівне, 07 квітня 2022 р.). – Рівне: НУВГП, – С. 294-297.
- Парус-Підприємство 7 : система керування для малого та середнього бізнесу. К. : 2010. 12 с.
- Рішення групи компаній «Парус» для великих підприємств. К. : 2010. 16 с.
- Рогач І.Ф., Сендзюк М.А., Антонюк В.А. Інформаційні системи у фінансово-кредитних установах : [навч.-метод. посіб.]. К. : КНЕУ, 2001. 239 с.
- Шквір В.Д., Загородній А.Г., Височан О.С. Інформаційні системи і технології в обліку та аудиті : [підручник: друге видання, доопрацьоване і доповнене]. Л.: Видавництво Львівської політехніки, 2013. 400 с.
ІНТЕРНЕТ САЙТИ
- http:// www.rada.gov.ua – Верховна Ради України
- http:// www.minfin.gov.ua – Міністерство фінансів України
- http:// http://www.customs.gov.ua/ – Державна фіскальна служба України
- http:// www.bank.gov.ua – Національний банк України
- http:// www. library. univ.kiev.ua/ukr/res/resour.php3 – Бібліотеки в Україні
- http:// www.nbuv.gov.ua. – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського
- http://uk.wikipedia.org – вільна енциклопедія
- http:www.minfin.gov.ua – сайт Міністерства фінансів України
- http:www.osvita/org.ua – сайт Міністерства освіти і науки України