Стандартизація обліку і звітності
Тип: На вибір студента
Кафедра: обліку, аналізу і контролю
Навчальний план
Семестр | Кредити | Звітність |
6 | 4 | Залік |
Лекції
Семестр | К-сть годин | Лектор | Група(и) |
6 | 32 | доцент Петришин Л. П. | УФО-31с |
Практичні
Семестр | К-сть годин | Група | Викладач(і) |
6 | 16 | УФО-31с | доцент Петришин Л. П. |
Опис курсу
АНОТАЦІЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Стандартизація обліку і звітності
(назва навчальної дисципліни)
Вибіркова дисципліна
(нормативна/вибіркова)
Спеціалізація «Облік, аналіз та фінансові розслідування»
(цикл дисциплін за навчальним планом)
Предмет навчальної дисципліни
Предмет навчальної дисципліни: сучасні базові теоретичні знання та практичні навички з організації і методики ведення обліку та складання звітності за міжнародними стандартами.
Мета навчальної дисципліни
Мета навчальної дисципліни: формування теоретичних знань та практичних навиків побудови системи обліку, організації та ведення на підприємствах обліку активів, капіталу, зобов’язань та складання фінансової звітності за міжнародними стандартами.
Основні завдання
– засвоєння теоретичних вимог міжнародних стандартів обліку та фінансової звітності;
– систематизація набутих знань щодо формування системи обліку на підприємстві;
– вивчення організації ведення обліку за міжнародними стандартами;
– засвоєння методичних підходів та практичних прийомів щодо складання фінансової звітності за міжнародними стандартами;
– формування вмінь інтерпретувати й використовувати інформацію звітності для прийняття управлінських рішень;
– опанування методикою трансформації фінансової звітності, складеної за національними стандартами, у звітність за міжнародними стандартами.
Місце навчальної дисципліни в структурно-логічній схемі підготовки бакалаврів
Навчальна дисципліна «Стандартизація обліку і звітності» є вибірковою дисципліною підготовки бакалаврів обліку і оподаткування. Її вивчення органічно пов‘язане з такими дисциплінами, як «Бухгалтерський облік (загальна теорія)», «Фінансовий облік», «Бухгалтерський облік в галузях економіки», «Аналіз господарської діяльності», «Облік в державному секторі економіки», «Управлінський облік», «Інформаційні системи і технології в обліку та оподаткуванні», «Облік і звітність в оподаткуванні», «Звітність підприємств», «Звітність в державному секторі економіки» та інших.
Вимоги до компетентностей, знань і умінь
В результаті вивчення навчальної дисципліни у студента мають бути сформовані такі компетентності:
загальні:
– ЗК01здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями;
– ЗК02 здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу;
– ЗК03. Здатність працювати в команді
– ЗК04.Здатність працювати автономно
-ЗК08. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
спеціальні:
– СК10. Здатність застосовувати етичні принципи під час виконання професійних обов’язків.
– СК11. Демонструвати розуміння вимог щодо професійної діяльності, зумовлених необхідністю забезпечення сталого розвитку України, її зміцнення як демократичної, соціальної, правової держави.
Вивчення навчальної дисципліни «Стандартизація обліку і звітності» передбачає досягнення такого кваліфікаційного рівня підготовки фахівця, за якого він повинен:
а) знати:
– сутність, завдання та необхідність використання стандартів обліку та звітності;
– перелік основних національних та міжнародних стандартів обліку та звітності, їх структуру і зміст;
– порядок розробки, затвердження та розповсюдження стандартів обліку та звітності;
– органи, які займаються розробкою та впровадженням стандартів обліку та звітності в Україні та на міжнародному рівні;
– підходи до визнання активів, зобов’язань, капіталу, доходів та витрат згідно вимог національних та міжнародних стандартів обліку та звітності;
– спільні та відмінні риси та особливості застосування національних та міжнародних стандартів обліку та звітності;
– сутність вибору облікових політик і форм фінансових звітів за МСФЗ та їх відмінності від фінансових звітів за національними стандартами обліку;
– організаційні та методичні аспекти ведення обліку та складання фінансової звітності відповідно до вимог діючих стандартів;
– мету та шляхи гармонізації обліку та фінансової звітності;
– завдання та необхідність застосування міжнародних стандартів обліку та фінансової звітності;
– відмінності порядку ведення обліку та складання фінансової звітності за міжнародними та національними стандартами; – методику заповнення фінансової звітності та порядок її представлення у відповідності до вимог міжнародних стандартів.
б) вміти:
– заповнювати форми звітності, які застосовуються у міжнародній практиці: -використовувати облікову інформацію для прийняття управлінських рішень;
– застосовувати передовий досвід організації обліку і звітності за міжнародними стандартами у вітчизняній обліковій практиці.
Програмні результати навчання
– ПР18. Аналізувати розвиток систем, моделей і методів бухгалтерського обліку на національному та міжнародному рівнях з метою обґрунтування доцільності їх запровадження на підприємстві.
– ПР21. Розуміти вимоги до діяльності за спеціальністю, зумовлені необхідністю забезпечення сталого розвитку України, її зміцнення як демократичної, соціальної, правової держави
Зміст навчальної дисципліни за темами
Тема 1. | Сутність і види стандартів обліку і звітності |
Тема 2. | Значення і основні риси міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (МСБО) |
Тема 3. | Організація діяльності Комітету з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку |
Тема 4. | Етапи традиційних процесів розробки міжнародних стандартів бухгалтерського обліку |
Тема 5. | Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) |
Тема 6. | Загальні принципи функціонування системи міжнародних стандартів фінансової звітності |
Тема 7. | Зміст міжнародних стандартів |
Тема 8. | Взаємозв’язок і вплив стандартизації обліку і звітності на фінансово-господарську діяльність бізнесових структур |
Рекомендована література
- Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. № 996 – XIV (зі змінами і доповненнями).
- Закон України „Про внесення змін до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” щодо удосконалення деяких положень” від 05.10.2017 р. № 2164 -VIII.
- Закон України „Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність” від 21.12.2017 р. № 2258 – VIІІ.
- Національне Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»: Затв. наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 р. № 73.
- Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Консолідована фінансова звітність” затверджене наказом МФУ від 27.06.2013 р. № 628.
- Положення (стандарти) бухгалтерського обліку 6–33, затв. наказами МФУ. – К.: КНТ, 2013. – 312 с.
- МСБО 1 «Подання фінансової звітності» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/929_013/paran2#n2
- МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/ show/929_020/paran2#n2
- Наказ Міністерства фінансів України “Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань” від 02.09.2014р. № 879.
- Методичні рекомендації щодо облікової політики підприємства. Затверджено наказом МФУ від 27.06.2013 р. № 635.
- План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій. Наказ МФУ від 30.11.99 № 291 зі змінами та доповненнями.
- Білуха М. Т. Фінансовий контроль: теорія, ревізія, аудит : підручник / М. Т. Білуха, М. Г. Дмитренко, Т. В. Микитенко: за редакцією М.Т. Білухи. – Вид. 2-ге перероб. і доп. – К. : Укр. акад. ориг. ідей, 2006. – 888 с.
- Бутинець Ф.Ф. Міжнародні стандарти фінансової звітності: тести : [навч. посібник] / за ред. проф. Ф. Ф. Бутинця. – Житомир : ПП «Рута», 2006. – 172 с.
- Велш Глен А. Основи фінансового обліку /Велш Глен А., Шорт Деніел Г. [Пер. з англ. О.Мінін, О.Ткач.]. – К.: Основи, 1999. – 943 с.
- Голов С. Ф. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами : [практичний посібник] / С. Ф. Голов, В. М. Костюченко. − К. : Лібра, 2004. – 880 с.
- Губачова О. М. Облік у зарубіжних країнах : підручник / О. М. Губачова, С. І. Мельник. – К. : Центр учбової літератури, 2008. – 432 с.
- Жолнер І.В.Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами.[навч. посіб.] – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 368 с.
- Жураковська І.В. Облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами [Текст]:конспект лекцій для студентів спеціальності 8.03050901 «Облік і аудит» денної і заочної форм навчання / уклад. І.В.Жураковська. – Луцьк: Луцький НТУ, 2015. – 84 с.
- Малишкін О. І. Фінансова звітність підприємства: Міжнародні
та національні стандарти : [навч. посібник] – 2-ге видання, доп. та випр. / О. І. Малишкін. – Суми : «Університетська книга», 2001. – 158 с. - Пархоменко В. Фінансова звітність за міжнародними стандартами / Пархоменко В. // Вісник фіскальної служби України. – 16.03.2012. – №11. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: visnuk.com.ua
- Садовська І.Б. Трансформації фінансової звітності за міжнародними стандартами [Левицька С.О., Садовська І.Б., Бабіч І.І., Жураковська І.В.]: Навч. посіб. – Луцьк: Редакційно-видавничий відділ Луцького НТУ, 2013. – 412 с.
- фінансова звітність: від стандартів до практики [текст]: збірник систематизованого законодавства / укл. О.Б. Кушина, О.Г. Паниріна, засн. ЗАТ “ХК “Бліц – інформ”. – К.: Бліц – інформ, 2011. – випуск 1 – 192 с.