Відкрита лекція доцента Зеленка В.А.

09.12.2016 | 10:14

06 грудня (у вівторок) на факультеті управління фінансами та бізнесу у корпусі за адресою Медової Печери 53 в аудиторії 214 на 4 парі відбулась відкрита відкрита лекція доц. кафедри економічної теорії Зеленка В.А. з дисципліни «соціальна економіка». Тема заняття: «Актуальні проблеми реформування пенсійного забезпечення в Україні».

1. Аналіз діючої системи пенсійного забезпечення в Україні
  2. Проблеми та перспективи здійснення пенсійної реформи
  3. Система недержавного пенсійного забезпечення

Мета вивчення даної теми з’ясувати причини виникнення проблем у функціонуванні діючої системи пенсійного забезпечення, проаналізувати основні шляхи її реформування, показати механізми підвищення рівня пенсійних виплат для майбутніх пенсіонерів.

Завдання:

• визначити причини виникнення проблем функціонування діючої системи пенсійного забезпечення в Україні;
  • розкрити сутність пенсійної реформи, та основні етапи її реалізації,
  • показати, на прикладі іноземного досвіду, як функціонують трирівневі системи пенсійного страхування;
  • розглянути особливості запровадження та функціонування обов’язкової накопичувальної пенсійної системи;
  • визначити особливості діяльності системи недержавного (добровільного) пенсійного страхування;
  • зробити висновки та пропозиції.

Методи дослідження:

• економічного моделювання;
  • наукової абстракції;
  • порівняння;
  • історичний;
  • статистичний;
  • експертних оцінок.

Висновки та рекомендації

1. На сьогоднішній день солідарна пенсійна система України не здатна забезпечити рівень виплат пенсіонерам, який був би адекватним їхнім реальним трудовим доходам.
  2. Причини кризового стану діючої пенсійної системи є такі:

– «старіння населення», що призводить до збільшення демографічного навантаження одержувачів пенсій на платників страхових внесків;

– низький рівень трудових доходів громадян – бази нарахування єдиного соціального внеску (через відсутність або недостатні темпи економічного зростання);

– «тінізація» практично половини вітчизняного ринку праці, що породжує проблему недоотримання бюджетом ПФУ значної частнини фінансових ресурсів

1. Існує потреба подальшого реформування пенсійної системи шляхом:

– запровадження обов’язкової накопичувальної складової;

– доведення до розумної величини розриву між одержувачами спеціальних пенсій та пересічними пенсіонерами;

– стимулювання виходу на пенсію у більш пізньому віці (бажано – економічними методами);

– розвиток системи недержавного пенсійного страхування з акцентом на професійне та корпоративне.

1. З метою підвищення рівня пенсійного забезпечення для майбутніх пенсіонерів в обов’язковому порядку слід запровадити ефективну популяризації формування диверсифікованого приватного пенсійного капіталу.

Під час проведення даного заняття студенти задавали запитання та ділились власними знаннями про особливості функціонування вітчизняної та зарубіжних пенсійних систем. Окремі проблеми, які потребують детальнішого аналізу було винесено для розгляду на наступному семінарському занятті.

Відтак, слухачі одержали корисну інформацію, яка допоможе у кожному із них ефективно сформувати власний диверсифікований пенсійний капітал задля підвищення майбутніх пенсійних виплат.

vidkruta lekcia

vidkrita lekcia-2